Russian Cup
Group A
№ | team |
s | g | w | l | sets | balss |
1 | Dynamo Moscow Russia, Moscow |
23 | 10 | 8 | 2 | 26:10 | 832:681 |
2 | Dynamo-Metar Russia, Chelyabinsk |
21 | 10 | 7 | 3 | 25:15 | 867:751 |
3 | Leningradka Russia, St.Petersburg |
16 | 10 | 6 | 4 | 22:19 | 902:849 |
4 | Lipetsk Russia, Lipetsk reg. |
15 | 10 | 5 | 5 | 18:20 | 782:838 |
5 | Tulitsa Russia, Tula reg. |
15 | 10 | 4 | 6 | 20:19 | 808:802 |
6 | Luch Russia, Moscow |
0 | 10 | 0 | 10 | 2:30 | 520:790 |
Explanation: s - score; g - games; v - victory; l - lesion;
№ | team |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Dynamo Moscow Russia, Moscow |
2:3 3:0 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
|||
2 | Dynamo-Metar Russia, Chelyabinsk |
0:3 2:3 |
3:0 3:2 |
3:0 3:1 |
|||
3 | Leningradka Russia, St.Petersburg |
2:3 3:2 |
3:1 3:2 |
3:0 3:0 |
|||
4 | Lipetsk Russia, Lipetsk reg. |
3:1 3:1 |
3:2 1:3 |
||||
5 | Tulitsa Russia, Tula reg. |
2:3 3:0 |
0:3 1:3 |
||||
6 | Luch Russia, Moscow |
0:3 1:3 |
0:3 0:3 |
Group B
№ | team |
s | g | w | l | sets | balss |
1 | Dynamo Russia, Krasnodar |
26 | 10 | 9 | 1 | 28:9 | 881:748 |
2 | Sakhalin Russia, Yuzhno-Sakhalinsk |
20 | 10 | 7 | 3 | 23:12 | 785:742 |
3 | Promorochka Russia, Primorsky krai |
17 | 10 | 5 | 5 | 22:18 | 868:845 |
4 | Sparta Russia, Nizhny Novgorod |
14 | 10 | 5 | 5 | 18:19 | 817:800 |
5 | Dinamo-Ak Bars Russia, Kazan |
12 | 10 | 4 | 6 | 13:19 | 675:713 |
6 | Olymp Russia, Novosibirsk region |
1 | 10 | 0 | 10 | 3:30 | 628:806 |
Explanation: s - score; g - games; v - victory; l - lesion;
№ | team |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Dynamo Russia, Krasnodar |
3:2 3:1 |
1:3 3:0 |
3:1 3:0 |
|||
2 | Sakhalin Russia, Yuzhno-Sakhalinsk |
0:3 1:3 |
3:0 3:0 |
3:0 3:0 |
|||
3 | Promorochka Russia, Primorsky krai |
3:1 2:3 |
2:3 3:2 |
||||
4 | Sparta Russia, Nizhny Novgorod |
0:3 1:3 |
3:0 3:0 |
||||
5 | Dinamo-Ak Bars Russia, Kazan |
1:3 0:3 |
3:0 0:3 |
3:0 3:0 |
|||
6 | Olymp Russia, Novosibirsk region |
0:3 0:3 |
0:3 2:3 |
Group C
№ | team |
s | g | w | l | sets | balss |
1 | Lokomotiv Russia, Kaliningrad |
20 | 8 | 7 | 1 | 22:6 | 672:474 |
2 | Uralochka Russia, Yekaterinburg |
20 | 8 | 7 | 1 | 21:7 | 664:558 |
3 | Samrau-UGNTU Russia, Ufa |
9 | 8 | 3 | 5 | 15:19 | 676:745 |
4 | Tyumen-Priboy Russia, Tyumen |
9 | 8 | 2 | 6 | 12:19 | 584:666 |
5 | Impulse Russia, Volgodonsk |
2 | 8 | 1 | 7 | 4:23 | 492:645 |
Explanation: s - score; g - games; v - victory; l - lesion;
№ | team |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Lokomotiv Russia, Kaliningrad |
3:0 1:3 |
3:2 3:1 |
3:0 3:0 |
||
2 | Uralochka Russia, Yekaterinburg |
3:1 3:0 |
3:0 3:0 |
|||
3 | Samrau-UGNTU Russia, Ufa |
3:2 3:2 |
||||
4 | Tyumen-Priboy Russia, Tyumen |
0:3 0:3 |
2:3 0:3 |
|||
5 | Impulse Russia, Volgodonsk |
0:3 3:2 |
1:3 0:3 |
Group D
№ | team |
s | g | w | l | sets | balss |
1 | Zarechie-Odincovo Russia, Moscow region |
21 | 8 | 7 | 1 | 23:7 | 718:600 |
2 | Enisey Russia, Krasnoyarsk |
14 | 8 | 5 | 3 | 20:16 | 776:713 |
3 | Severyanka Russia, Cherepovets |
11 | 8 | 4 | 4 | 16:19 | 692:731 |
4 | Minchanka Belarus, Minsk |
10 | 8 | 3 | 5 | 15:20 | 720:746 |
5 | Atom-Kursk Russia, Kursk |
4 | 8 | 1 | 7 | 11:23 | 667:783 |
Explanation: s - score; g - games; v - victory; l - lesion;
№ | team |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Zarechie-Odincovo Russia, Moscow region |
3:0 3:0 |
3:1 3:0 |
|||
2 | Enisey Russia, Krasnoyarsk |
1:3 3:2 |
2:3 3:0 |
|||
3 | Severyanka Russia, Cherepovets |
0:3 2:3 |
3:2 3:1 |
|||
4 | Minchanka Belarus, Minsk |
2:3 2:3 |
2:3 3:2 |
|||
5 | Atom-Kursk Russia, Kursk |
3:2 1:3 |
1:3 2:3 |