Russian Championship
№ | team |
s | g | w | l | 3:0 | 3:1 | 3:2 | 2:3 | 1:3 | 0:3 | sets | balls | ||
1 | Dinamo-Ak Bars Kazan |
42 | 16 | 14 | 2 | 9 | 4 | 1 | 1 | 0 | 1 | 44:12 | 3,66 | 1323:1087 | 1,21 |
2 | Lokomotiv Kaliningrad |
40 | 16 | 13 | 3 | 10 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 43:12 | 3,58 | 1290:1119 | 1,15 |
3 | Uralochka Yekaterinburg |
40 | 16 | 13 | 3 | 8 | 5 | 0 | 1 | 1 | 1 | 42:14 | 3,00 | 1333:1178 | 1,13 |
4 | Dynamo Moscow Moscow |
32 | 16 | 10 | 6 | 7 | 2 | 1 | 3 | 1 | 2 | 37:22 | 1,68 | 1351:1106 | 1,22 |
5 | Proton Saratov region |
28 | 16 | 10 | 6 | 3 | 3 | 4 | 2 | 1 | 3 | 35:29 | 1,20 | 1384:1397 | 0,99 |
6 | Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk |
28 | 16 | 10 | 6 | 3 | 5 | 2 | 0 | 2 | 4 | 32:27 | 1,18 | 1325:1238 | 1,07 |
7 | Dynamo Krasnodar |
20 | 16 | 7 | 9 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 4 | 28:35 | 0,80 | 1363:1404 | 0,97 |
8 | Leningradka St.Petersburg |
16 | 16 | 5 | 11 | 2 | 1 | 2 | 3 | 3 | 5 | 24:38 | 0,63 | 1314:1389 | 0,94 |
9 | Zarechie-Odincovo Moscow region |
15 | 16 | 5 | 11 | 3 | 0 | 2 | 2 | 3 | 6 | 22:37 | 0,59 | 1252:1355 | 0,92 |
10 | Minchanka Minsk |
12 | 16 | 5 | 11 | 1 | 0 | 4 | 1 | 3 | 7 | 20:41 | 0,48 | 1169:1399 | 0,83 |
11 | Dynamo-Metar Chelyabinsk |
10 | 16 | 3 | 13 | 1 | 0 | 2 | 3 | 2 | 8 | 17:43 | 0,39 | 1174:1370 | 0,85 |
12 | Enisey Krasnoyarsk |
5 | 16 | 1 | 15 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | 8 | 13:47 | 0,27 | 1182:1418 | 0,83 |
Explanation: s - score; g - games; v - victory; l - lesion;
№ | team |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
1 | Dinamo-Ak Bars Kazan |
3:1 |
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3:1 |
3:0 |
3:0 |
||||
2 | Lokomotiv Kaliningrad |
2:3 |
3:0 |
3:1 |
3:1 |
3:1 |
3:0 |
3:0 |
3:0 |
||||
3 | Uralochka Yekaterinburg |
3:0 |
1:3 |
2:3 |
3:0 |
3:1 |
3:0 |
3:0 |
3:0 |
||||
4 | Dynamo Moscow Moscow |
0:3 |
1:3 |
3:0 |
3:0 |
3:1 |
3:0 |
3:0 |
3:0 |
||||
5 | Proton Saratov region |
0:3 |
0:3 |
3:2 |
3:1 |
3:1 |
3:1 |
2:3 |
3:0 |
||||
6 | Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk |
3:2 |
3:1 |
0:3 |
3:0 |
3:1 |
3:1 |
3:0 |
3:1 |
||||
7 | Dynamo Krasnodar |
0:3 |
0:3 |
3:2 |
3:0 |
3:2 |
3:2 |
2:3 |
3:1 |
||||
8 | Leningradka St.Petersburg |
1:3 |
0:3 |
2:3 |
2:3 |
1:3 |
3:2 |
3:2 |
3:0 |
||||
9 | Zarechie-Odincovo Moscow region |
0:3 |
1:3 |
3:2 |
0:3 |
3:0 |
3:0 |
0:3 |
3:0 |
||||
10 | Minchanka Minsk |
0:3 |
1:3 |
0:3 |
3:2 |
3:2 |
3:0 |
3:2 |
3:2 |
||||
11 | Dynamo-Metar Chelyabinsk |
1:3 |
0:3 |
0:3 |
2:3 |
0:3 |
1:3 |
0:3 |
2:3 |
||||
12 | Enisey Krasnoyarsk |
0:3 |
0:3 |
1:3 |
0:3 |
2:3 |
0:3 |
1:3 |
2:3 |